2007-02-01
Om ett finansiellt företag som är etablerat i ett annat EU-land inte följer konsumentskyddslagstiftningen har Finansinspektionen möjlighet att begära åtgärder hos det andra landets tillsynsmyndigheter. Detta framgår av EG-förordning nr 2006/2004.
FI är skyldig enligt förordningen att vidta åtgärder om utländska myndigheter begär det.
Genom databasen Consumer Protection Cooperation System (CPCS), som finns i Luxemburg, utbyts information snabbt och enkelt mellan tillsynsmyndigheterna i Europa.
I Sverige omfattas tre myndigheter av förordningen, vardera inom sina respektive områden: FI, Konsumentverket och Läkemedelsverket.
Informera FI om överträdelser
Om du upptäcker att ett utländskt finansiellt företag inte följer konsumentkreditlagen eller lagen om konsumentskydd vid distansavtal och hemförsäljningsavtal, bör du informera Finansinspektionen.