Exempel 1: Växling av postväxel till flera av lägre valör
- Metod: En kund vill växla en postväxel till flera nya av lägre valör. Postväxeln är utskriven samma dag.
- Åtgärd: Kontrollera med utfärdande bank att postväxeln är äkta. Var noggrann med att identifiera kunden. Fråga kunden om syftet med transaktionen. Ställ dig själv frågan om hela transanktionsförfarandet är rimligt.
- Kommentar: Postväxlar upplevs normalt som en trygg hantering för både kunder och bankpersonal, men ska jämställas med kontanter i vissa avseenden. Det är inte normalt att växla postväxlar till mindre valörer.
Exempel 2: Överföring från annans konto eller insättning av postväxel på konto
- Metod: Onormala insättningar på konto från andra banker eller från postväxel.
- Åtgärd: Fråga om syftet med transaktionen omedelbart efter upptäckt. Därefter ska du ställa dig frågan om transaktionen verkar rimlig.
- Kommentar: Även om avsändare och mottagare är identifierade och betalningen sker mellan konton eller från postväxel kan syftet med transaktionen vara betalning för illegal verksamhet. Observera att EU:s förordning 1781/2006 kräver fullständig information om betalaren/insättaren på belopp överstigande 1 000 EUR.
Exempel 3: Företag representeras av person med generalfullmakt/engångsfullmakt
- Metod: En kund vill göra olika transaktioner för ett företag eller kund och visar upp en generalfullmakt eller engångsfullmakt.
- Åtgärd: Var noga med att identifiera kunden, kontrollera eventuellt mot näringsförbudsregister eller fråga om korrektheten och be om prokurafullmakt alternativt bankfullmakt framöver. Fråga om syftet med transaktionen och ställ dig frågan om den verkar rimlig.
- Kommentar: Det normala för en företagsrepresentant är en prokurafullmakt, fullmakt som är noterad hos Bolagsverket, eller att behöriga firmatecknare har skrivit på en bankfullmakt som förvaras hos banken. Den senare används även av privatpersoner. Förfaringssättet med en tillfällig fullmakt kan tyda på att den närvarande personen är den verklige företagaren, men har näringsförbud alternativt att ett bedrägeri pågår.
Både Finanspolisens observationer och i Riksbankens "working paper no 204" från 2007 visar att den illegala delen av kontantanvändningen ökar i en tid då användningen i den legala marknaden minskar och ersätts av kortbetalningar och banköverföringar.
Under 2006 gick en inlåningsrörelse i konkurs där det framkom att flera kriminellt belastade personer låg bakom företaget enligt uppgifter från Finanspolisens årsrapport för 2006. Vidare pågick ett betydande utflöde av kapital från Sverige till bland annat Luxemburg.
Bland andra ser FATF, i rapporten "Report on new payment methods", att penningtvätt och finansiering av terrorism via kommersiella hemsidor och betalningsförmedlare ökar på nätet internationellt. Detta försvårar bekämpningen av penningtvätt för banker. Men ansvaret för bekämpning av penningtvätt försvinner inte från bankerna bara för att det går via denna nya kanal. Banker och kreditkortsföretag måste i stället leva upp till högre krav på riskavvägda bedömningar och flaggvarningar i sina datorsystem.