Tillstånd att ta emot uppdrag från annan fondförvaltare (insourcing)

Ett svenskt aktiebolag med tillstånd att bedriva fondverksamhet får efter tillstånd av FI utföra visst arbete eller vissa funktioner på uppdrag av ett annat fondbolag, ett utländskt förvaltningsbolag (som i sitt hemland har tillstånd att förvalta fondföretag) eller ett utländskt fondföretag (motsvarande en investeringsfond). Se 1 kap. 4 § lagen (2004:46) om investeringsfonder.
 

Avgift

En avgift på 140 000 kronor ska betalas till Finansinspektionen i samband med ansökan på plusgiro 95 40 17-0 eller bankgiro 5050-6922. Ange på betalningsavin vad betalningen avser. 
 

Handläggningstid

FI fattar beslut inom fem månader under förutsättning att ansökan är fullständig. 
 
FI påbörjar handläggningen av ärendet när avgiften betalats in.
 

Ansökan ska innehålla

  • vilket eller vilka tillstånd som bolaget vill ha
  • styrelseprotokoll som visar att styrelsen har godkänt ansökan
  • registreringsbevis för bolaget, eller motsvarande, som inte är äldre än två månader och som visar att bolaget har ett startkapital som motsvarar minst 125 000 euro
  • kopia av bolagsordning, där det framgår vilken verksamhet som kommer att
    bedrivas
  • protokoll från den bolagsstämma där bolagsordningen fastställdes
  • kopia av eventuella uppdragsavtal
  • verksamhetsplan, upprättad i enlighet med 2 kap. 4–27 §§ FFFS 2008:11
  • ett exemplar av fondbestämmelser för den eller de investeringsfonder som
    ska förvaltas
  • faktablad, upprättat i enlighet med bestämmelserna i 17 kap. FFFS 2008:11
 
Ansökan ska lämnas i ett exemplar.