Företag med säte inom EES

Utländska företag som har tillstånd inom EES att driva försäkringsrörelse får efter anmälan till Finansinspektionen driva verksamhet  i Sverige från filial eller agentur (sekundäretablering) eller genom gränsöverskridande verksamhet.
 

Företag med säte utanför EES

Försäkringsgivare med säte utanför EES har möjlighet att efter tillstånd från Finansinspektionen bedriva verksamhet i Sverige från en filial eller agentur (sekundäretablering). De har även möjlighet att efter tillstånd från FI marknadsföra försäkringar för risker belägna i Sverige. Detta dock under förutsättning att det sker genom förmedling av en försäkringsgivare som har tillstånd i Sverige och att de båda försäkringsgivarna tillhör samma koncern eller har samarbetsavtal med varandra.

Avgift

En avgift på 15 000 kronor ska betalas till Finansinspektionen i samband med ansökan.
 
För företag utanför EES

  • Tillstånd för filial/agentur: 270 000 kronor
  • Tillstånd för att marknadsföra försäkringar: 15 000 kronor
 
I samband med ansökan ska avgiften betalas till FI på bankgiro 5050-6922. Ange på betalningsavin vad betalningen avser. FI påbörjar handläggningen av ärendet när avgiften kommit in.

Handläggningstid

För företag inom EES
  • Verksamhet från filial eller agentur i Sverige får börja drivas två månader efter det att FI har mottagit en underrättelse från hemlandsmyndigheten (eller dessförinnan om FI medger det).
  • Gränsöverskridande verksamhet får börja drivas så snart FI mottagit en anmälan från hemlandsmyndigheten.
 
För företag utanför EES
  • Beslut om tillstånd för filial eller agentur lämnas inom fem månader från det att FI har registrerat avgiften.
  • Tillstånd för att marknadsföra försäkringar lämnas inom 3 månader från att FI har registrerat avgiften.
 

Ansökan

För företag inom EES
Försäkringsgivare med säte i ett EES-land som vill börja driva verksamhet i Sverige ska anmäla detta till den behöriga myndigheten i det EES-land där företaget har tillstånd att driva försäkringsrörelse. Det är sedan hemlandets tillsynsmyndighet som godkänner gränsöverskridandet och underrättar FI. Försäkringsgivaren som anmält sekundäretablering i Sverige ska genom sin företrädare underrätta FI när den påbörjat sin verksamhet i Sverige.

 
För företag utanför EES
Försäkringsgivare med säte utanför EES ska ansöka till FI om tillstånd att driva verksamhet i Sverige.  Ansökan ska vara i skriftlig form, vara undertecknad av behörig firmatecknare, och innehålla följande:

 
Tillstånd för filial eller agentur
  1. en plan för verksamheten i Sverige samt vissa andra uppgifter enligt FFFS 2008:9
  2. ett intyg om att försäkringsgivaren har deponerat värdehandlingar enligt 5 kap. 1 § andra stycket lag (1998:293) om utländska försäkringsgivares och tjänstepensionsinstituts verksamhet i Sverige.
 
Tillstånd för att marknadsföra försäkringar
  1. uppgift om vilken försäkringsgivare med tillstånd i Sverige som ska marknadsföra försäkringarna
  2. uppgift om att försäkringsgivarna tillhör samma koncern eller det samarbetsavtal som har ingåtts
 

Utländska företag inom EES står delvis under FI:s tillsyn

Försäkringsgivare inom EES står under finansiell tillsyn av den behöriga myndigheten i hemlandet, det vill säga, i tillämpliga delar, tillsyn över solvens, försäkringstekniska avsättningar och skuldtäckning. FI ansvarar för tillsynen i övrigt, däribland att företaget fullföljer sin informationsskyldighet samt andra svenska bestämmelser som rör försäkringsgivarens verksamhet i Sverige. När det gäller sekundäretableringar i Sverige bevakar FI även företagens organisation för regelefterlevnad, skadereglering och klagomålsrutiner.
 
FI har utfärdat allmänna råd för styrning och kontroll där vi ger råd om hur en god regelefterlevnad säkerställs, hur en oberoende granskningsfunktion eller intern kontroll bör vara organiserad och hur uppdragsavtal bör hanteras (se FFFS 2005:1). Dessutom har vi rekommendationer för klagomålshantering där vi råder företagen att ha klagomålsansvariga personer (en eller flera) och att registrera de klagomål som de tar emot (se FFFS 2002:23).

 

Utländska företag utanför EES står under FI:s tillsyn

Försäkringsgivare med säte utanför EES som har fått tillstånd att bedriva verksamhet från en sekundäretablering i Sverige står under FI:s tillsyn när det gäller denna verksamhet. FI utövar tillsyn över att verksamheten bedrivs i enlighet med lag (1998:293) om utländska försäkringsgivares och tjänstepensionsinstituts verksamhet i Sverige samt andra författningar som reglerar verksamheten. FI:s allmänna råd om styrning och kontroll (FFFS 2005:1) samt om klagomålshantering (FFFS 2002:23) bör därför tillämpas i verksamhet.
xltw%tzEqtyly%sty%s{pv%ttzypyKqt6%spqtyly%sty%s{pv%ttzypyKqt6%sp