Finansinspektionen har tillsyn över nästan 4 000 företag.
Att kontrollera alla företag och ägare på samma sätt skulle bli orimligt dyrt för samhället. FI:s tillsyn bygger därför på tydliga och genomtänkta prioriteringar.
Stort ansvar på företagen
De lagar och regler som utvecklats för finansmarknaden lägger ett stort ansvar på företagen själva att motverka osund verksamhet och risker mot stabiliteten. Företagens styrelser har det yttersta ansvaret. Deras revisorer ska granska ledning och styrelse och påtala brister.
FI:s riskbedömningar
FI:s bedömning av aktuella risker utgår från läget på finansmarknaderna och i det finansiella systemet i stort. Det finns ett starkt samband mellan den allmänna ekonomiska utvecklingen och störningar och problem på finansmarknaden.
Utifrån detta görs en bedömning av risk i olika finansiella verksamheter och av hur stor negativa påverkan andra företag, konsumenterna och skattebetalarna.
Varje höst publicerar vi vår Riskrapport, som beskriver FI:s senaste bedömningar. Läget stäms av ett halvår senare eller vid behov.
Löpande analys
Det kan även uppstå problem som inte har direkt koppling till utvecklingen i makroekonomin, till exempel i enskilda företag. Därför följer FI fortlöpande företagens styrning och riskhantering, kapitalsituation, produkter och uppträdande mot kunder.
Dels analyserar vi uppgifter som företagen måste rapportera in till FI, dels gör vi undersökningar på eget initiativ, genom stickprov eller att vi fått kännedom om missförhållanden.
Erfarenheterna av detta arbete redovisas i vår Tillsynsrapport, som ges ut varje vår, och används för kommande prioriteringar av FI:s tillsynsarbete.