Internationella organisationen för värdepapperstillsyn (Iosco) har publicerat en rapport om hur redan existerande principer för reglering av värdepappersmarknaden kan användas för så kallade stablecoins, kryptotillgångar som konstrueras för att hålla ett mer stabilt värde.
Det artonde avsnittet av FI:s poddradio ägnas åt det dagsaktuella ämnet utlagd verksamhet.
Igår – den 30 september – trädde Europeiska bankmyndighetens (EBA) uppdaterade riktlinjer om utkontraktering i kraft. Nu finns frågor och svar om riktlinjerna, och om FI:s syn på utlagd verksamhet, att läsa på fi.se. FI har också spelat in en poddradiosändning om detta att lyssna på.
FI har meddelat Europeiska bankmyndigheten (EBA) att FI avser att följa EBA:s rekommendationer om utkontraktering till molntjänstleverantörer.
Användning av storskalig dataanalys (big data) inom finanssektorn kan innebära risker för konsumenter – men fördelarna med utvecklingen överväger. Den slutsatsen dras i en färsk rapport från den gemensamma kommittén för de europeiska tillsynsmyndigheterna för finanssektorn.
FI inrättar ett innovationscenter. Syftet är att öka förutsättningarna för att testa finansiella innovationer genom en mer öppen dialog med bolagen.
Nu är det femte avsnittet av FI-podden ute. Ämnet denna gång är FI och innovationer på finansmarknaden.
Finansinspektionen har bjudit in ett antal fintech-bolag till ett rundabordssamtal som äger rum i dag. Vid mötet kommer fintech att diskuteras ur ett konsumentskyddsperspektiv.