Finansinspektionen (FI) har fått kännedom om att personer som säger sig representera Vega Gainlux erbjuder svenska investerare handel med värdepapper.
Vega Gainlux existerar inte enligt FI:s efterforskningar. Vega Gainlux har inte tillstånd från FI att driva värdepappersrörelse eller annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Någon gränsöverskridande verksamhet för Vega Gainlux har heller inte anmälts till FI från något annat EES-land. Vega Gainlux har inte heller tillstånd att driva finansiell verksamhet enligt tillsynsmyndigheten i det land där bolaget anger att det har sin hemvist.
FI varnar investerare och andra att handla med företag som inte har tillstånd att driva finansiell verksamhet. Varningarna finns samlade i FI:s varningslista. Samtliga företag med tillstånd i Sverige finns i FI:s företagsregister.
Vega Gainlux har en webbplats (vegagainlux.com) och använder följande kontaktuppgifter:
Vega Gainlux
Kanada
Telefon: -
Mejl: support@vegagainlux.com