Finansinspektionen (FI) har fått uppgifter om att representanter som utger sig för att företräda Suisse Option erbjuder svenska investerare att köpa värdepapper.
Suisse Option existerar inte enligt FI:s efterforskningar. Suisse Option har inte tillstånd från FI att driva värdepappersrörelse eller någon annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Någon gränsöverskridande verksamhet för Suisse Option har heller inte anmälts till Finansinspektionen från något annat EES-land. Suisse Option har inte heller tillstånd att driva finansiell verksamhet enligt tillsynsmyndigheten i det land där bolaget anger att de har sin hemvist.
FI varnar investerare och andra för att handla med företag som inte har tillstånd att driva finansiell verksamhet. Samtliga företag med tillstånd finns på www.fi.se under Företagsregistret.
Suisse Option har en webbplats (www.suisseoption.com) och använder följande kontaktuppgifter:
Primary Stream Limited
Flat A 8/F No 227 Nathan Road
Yau Ma Tei, Kowloon
Hongkong
Tel: +44 20 37 6968 16
Mejl: Support@suisseoption.com