Finansinspektionen (FI) har fått kännedom om att personer som säger sig representera 24x7robp erbjuder svenska investerare handel med värdepapper.
24x7robp existerar inte enligt FI:s efterforskningar. 24x7robp har inte tillstånd från FI att driva värdepappersrörelse eller annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Någon gränsöverskridande verksamhet för 24x7robp har heller inte anmälts till FI från något annat EES-land. 24x7robp har inte heller tillstånd att driva finansiell verksamhet enligt tillsynsmyndigheten i det land där bolaget anger att det har sin hemvist.
FI varnar investerare och andra att handla med företag som inte har tillstånd att driva finansiell verksamhet. Varningarna finns samlade i FI:s varningslista. Samtliga företag med tillstånd i Sverige finns i FI:s företagsregister.
24x7robp har en webbplats (www.24x7robo.com).