Esma har beslutat om åtgärder mot binära optioner och CFD-kontrakt
Binära optioner förbjuds i EU när det gäller marknadsföring, distribution och försäljning till konsumenter. För CFD-kontrakt införs begränsningar för marknadsföring, distribution och försäljning till konsumenter. Det är innebörden av ett färskt beslut av Europeiska värdepappers- och marknadsmyndighetens, Esma.
Syftet med beslutet är att skydda konsumenter och stärka investerarskyddet i EU. Såväl binära optioner som CFD-kontrakt ses som särskilt riskfyllda produkter för konsumenter att investera i. Besluten är fattade av Esmas tillsynsstyrelse (Board of Supervisors), som är myndighetens högsta beslutande organ, och följer i stort det förslag som presenterades i januari.
De beslutade åtgärderna börjar gälla en respektive två månader efter att besluten har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning. Besluten kommer att gälla för tre månader. Innan de tre månaderna löpt ut kommer Esma att överväga om åtgärderna behöver förlängas med ytterligare tre månader.
- Esmas pressmeddelande: Esma beslutar att förbjuda binära optioner och begränsa CFD-kontrakt för att skydda icke-professionella investerare
- Frågor och svar om Esmas åtgärder mot binära optioner och CFD-kontrakt som erbjuds till konsumenter
- Esma ber om synpunkter om åtgärder mot CFD-kontrakt och binära optioner (2018-01-19)