FI följer Eiopa-förslag om lättnader i rapporteringskrav
Europeiska försäkrings- och tjänstepensionsmyndigheten (Eiopa) har publicerat ett förslag om lättnader i rapporteringskraven för att mildra effekten av coronaviruset för försäkringssektorn. FI kommer att följa Eiopas rekommendation och medge dessa lättnader i rapporteringskraven.
(Artikeln har uppdaterats 2020-03-30)
Enligt solvensregelverket ska försäkringsföretagen ha en tillräcklig kapitalbas som löpande ska täcka solvenskapitalkravet. För att säkerställa att försäkringsföretagen lever upp till de kraven ställer Solvens 2-regelverket krav på periodisk kvantitativ rapportering och kvalitativa rapporter för försäkringsföretagen.
För att underlätta för företagen föreslår Eiopa att följande åtgärder införs omedelbart:
- Senarelagt sista datum för att lämna in den periodiska inrapporteringen (tillsynsrapporteringen) av årsuppgifter med referensdatum 2019-12-31
- Senarelagt sista datum för att lämna in den periodiska inrapporteringen (tillsynsrapporteringen) av kvartalsuppgifter med referensdatum 2020-03-31
- Senarelagt sista datum för att lämna in solvens- och verksamhetsrapporten (SFCR) för 2019
- Senarelagt sista datum för att lämna in regelbunden tillsynsrapport (RSR) för 2019.
Finansinspektionen kommer att följa Eiopas rekommendation och medge lättnaderna i rapporteringskraven.
I systemet Periodisk inrapportering via webb visas de ursprungliga tillhandadatumen för denna rapportering. Detta medför också att rapporter kommer att få status "Försenad" i rapportplanen även om de nya tillhandadatumen inte har passerat ännu.