Från och med den 1 januari 2026 gäller ett förändrat tillämpningsområde i EU:s förordning om referensvärden (BMR). Förändringen innebär att majoriteten av förordningens bestämmelser enbart kommer gälla för de referensvärden som har störst ekonomisk relevans i EU och för de referensvärden som bidrar till att främja viktig unionspolitik.
Den 19 maj 2025 publicerades en förordning i EU:s officiella tidning, som innebär flera ändringar i BMR. Ändringarna ska tillämpas från och med den 1 januari 2026. En av de större förändringarna är att majoriteten av förordningens bestämmelser enbart ska tillämpas på kritiska referensvärden, signifikanta referensvärden, EU-referensvärden för klimatomställning och EU-referensvärden för anpassning till Parisavtalet. Några delar av förordningen gäller även för vissa råvaruindex. En indexleverantör som enbart tillhandahåller referensvärden som inte ingår i dessa kategorier eller typer av referensvärden kommer efter årsskiftet inte att behöva tillstånd från Finansinspektionen.
Samtliga administratörer, som tillhandahåller referensvärden och som fram till årsskiftet ingår i Esmas register över godkända administratörer, kommer att finnas kvar i registret under en övergångsperiod som pågår till och med den 30 september 2026.
Med anledning av förändringarna vill FI särskilt uppmärksamma marknaden på övergångsperioden och att majoriteten av förordningens bestämmelser inte gäller för vissa administratörer i Esmas register från och med den 1 januari 2026.