Finansinspektionen vill förtydliga vilka skyldigheter tredjepartsleverantörer har när de hämtar information om bankkunders betalkonton via digitala gränssnitt. FI har även kontaktat bankerna och påmint dem om vilka skyldigheter de har som kontoförvaltande institut.
Betaltjänstleverantörer ska använda ett nytt rapporteringsformat för att rapportera statistiska uppgifter om svikliga förfaranden vid nästa rapporteringstillfälle – den rapport som FI ska ha senast den 21 februari 2021.
De betaltjänstleverantörer som efter den 14 september 2019 inte följer reglerna om stark kundautentisering behöver i enlighet med ett yttrande från Europeiska bankmyndigheten (EBA) skicka in så kallade migreringsplaner till FI.
Europeiska bankmyndigheten, EBA, har genom ett yttrande den 16 oktober 2019 fastställt att migrering till stark kundautentisering för kortköp inom e-handeln ska vara genomförd senast den 31 december 2020.
Genom ett yttrande från Europeiska bankmyndigheten, EBA, den 16 oktober 2019 ska migrering till stark kundautentisering för kortköp inom e-handeln vara genomförd senast den 31 december 2020.
Den 14 september 2019 införs nya regler om beredskapsåtgärder för särskilda gränssnitt i EU. Finansinspektionen vill därför lämna följande information till företag under tillsyn.
FI publicerar frågor och svar om nya regler som införs den 14 september.
Det andra betaltjänstdirektivet (PSD 2) medför krav på att kontoförvaltande betaltjänstleverantörer låter tredjepartsleverantörer få tillgång till betaltjänstanvändares betalkonton – om dessa finns tillgängliga online – för att tillhandahålla betalningsinitieringstjänster och kontoinformationstjänster.
FI har den 22 februari 2019 meddelat Europeiska Bankmyndigheten (EBA) att FI avser följa EBA:s riktlinjer för villkoren för att utnyttja undantaget från beredskapsmekanismen enligt artikel 33.6 i förordning (EU) 2018/389 (tekniska tillsynsstandarder för sträng kundautentisering och gemensamma och säkra öppna kommunikationsstandarder) (EBA/GL/2018/07).
Från och med den 14 mars 2019 tar FI emot ansökningar om undantag från kravet på beredskapsmekanism.