Finansinspektionens kreditmarknadsbarometer sammanfattar den ekonomiska utvecklingen, kreditkvalitén och kapitalsituationen för banker, kreditmarknadsbolag och värdepappersbolag. Kreditmarknadsbarometern, som kommer att publiceras kvartalsvis, visar utvecklingen i drygt trehundra företag med finansiell verksamhet, se lista på sid 19.
Utvecklingen i kreditinstitut och värdepappersbolag har under 2005 varit god. Alla företagsgrupper utom kreditmarknadsbolagen har visat förbättrat resultat och ökad avkastning på det egna kapitalet. Bakom detta ligger en generellt god konjunkturutveckling, som tillsammans med det låga ränteläget medfört en hög kreditefterfrågan från såväl hushåll som företag. Detta har medfört hög utlåningstillväxt och förbättrade räntenetton.
Räntenettot har dock inte förbättrats i den utsträckning utlåningstillväxten skulle kunna motivera. Det beror på att de låga ränteläget pressar inlåningsmarginalen, samtidigt som flera utlåningsmarknader uppvisar viss marginalpress.