Bolagen har hörsammat FI:s rapport 2003 och ökat antalet handläggare för att få ner sina handläggningstider. Bolagen har bland annat skickat över fler ärenden med långa handläggningstider (>3-10 år) till Trafikskadenämnden än tidigare. Men totalt sett har handläggningstiderna inte sjunkit, i stället kan man se en fortsatt ökning.
Bolagen måste satsa mer resurser och effektivisera för att förkorta handläggningstiderna. FI anser att situationen är fortsatt otillfreställande och förväntar sig att branschen inom kort visar tydliga tecken på att handläggningstiderna förbättras.
I granskningen framkommer att bolagen inte nått den informationskvalitet som FI strävade efter i 2003 års rapport. FI anser att det är mycket viktigt att den trafikskadade får en komplett information om bestämmelser och kriterier som styr beslut och ersättningsbelopp samt förstår alla väsentliga delar i handläggningen. Bolagen anser själva att de förbättrat sin information i broschyrerna. FI anser dock inte att broschyrer är en tillräckligt effektiv informationskanal. Antalet omprövningar och överklaganden skulle förmodligen minska som en effekt av bättre kommunikation med den skadade.
Alla försäkringsbolag har någon form av klagomålsansvarig och gör också undersökningar för att få vet hur nöjda deras kunder är. Men bara fyra av åtta bolag har vänt sig speciellt till de trafikskadade. FI saknar också en analys av varför en del kunder är missnöjda, vilket FI hade sett som värdefull information. FI kommer tillsammans med Konsumenternas försäkringsbyrå att bevaka utvecklingen av klagomålsfrekvensen och dess fördelning på olika typer av klagomål. De klagomål som kommer in till FI idag handlar till största delen om brister i bemötande och om avsaknad av tydlig information.