FI samordnar och ingår i Nationella nätverket för finansiell folkbildning, tillsammans med över 100 olika myndigheter, organisationer och företag. Vi vill att konsumenter i hela landet ska ha bättre möjligheter att klara de ökade kraven från samhället på att kunna fatta olika privatekonomiska beslut. Nätverkets verksamhet och utbildningsmaterial är gratis och fritt från reklam.
Utöver oss ingår bland annat Riksbanken, Konsumentverket, Kronofogden, Konsumenternas Bank- och finansbyrå samt Konsumenternas Försäkringsbyrå i nätverket.
FI medverkar i följande informations- och utbildningsinsatser:
Vi har också tagit fram material som riktar sig till föräldrar, samt till sfi-lärare:
Ta del av vår senastenätverksplan, som antogs i mars 2024.
På konsumenternas.se hittar du oberoende privatekonomisk vägledning kring sådant som rör bank och försäkring. Bakom webbplatsen står Konsumenternas Bank- och finansbyrå och Konsumenternas Försäkringsbyrå. Du kan också kontakta byråerna för att ställa frågor. Byråerna har telefontid kl. 9.00-12.00, telefon 0200-22 58 00.
Under Almedalsveckan 2024 medverkar FI i flera seminarier.
Allt fler barn och unga blir bedragna på pengar i de mest populära onlinespelen. Det kan handla om allt från några hundra kronor till upp emot tusentals kronor. FI, Internetstiftelsen och Polisen vill nu uppmärksamma föräldrar på riskerna med bedrägerier riktade mot barn i populära spel såsom Roblox och Counter Strike.
Allt fler hushåll möts av investeringstips i sociala medier och många kan lockas av att hitta sätt att snabbt bli rik. Men de råd, tips och rekommendationer som ges kan vara i ett helt annat syfte än välvilja.
Januari är för många, inte minst barnfamiljer, årets fattigaste månad. Men hur förklarar du det för dina barn? Här är några tips från vår rådgivare Moa Langemark.
Det nya året kan vara ett bra tillfälle att få en nystart i din privatekonomi. Här är tipsen som kan hjälpa dig och din plånbok genom hela 2024.
Svenska hushåll har rankats som nionde bäst bland 39 länder i en internationell jämförelse av finansiell förmåga. Samtidigt har många svenska konsumenter brister i grundläggande ekonomisk kunskap.
Nu lanseras en ny del om sparande i Pengalabbet – ett webbspel för att öka barns kunskaper i privatekonomi. Utbildningsmaterialet är ett samarbete mellan Finansinspektionen och Ekonomiska museet.
Under hösten annonserar FI i appen Preggers, en gravid- och barnapp för föräldrar och blivande föräldrar. Tanken med annonseringen är att öka medvetenheten om projektet ”Ditt barn och dina pengar” som är en del av FI:s arbete med finansiell folkbildning.
Under oktober anordnar FI två digitala seminarier om privatekonomi, ett för ensamstående föräldrar och ett för seniorer. Seminarierna är en del av FI:s arbete med finansiell folkbildning och är ett samarbete inom Nationella nätverket för finansiell folkbildning och varumärket Gilla din ekonomi.
Torsdag 29 juni arrangerar Finansinspektionen, tillsammans med Kronofogden och Konsumentverket, ett seminarium om överskuldsättning i Almedalen i Visby.